Nowa wersja 2019: STRAKON buduje mosty
Nowa wersja 2019 oprogramowania STRAKON firmy DICAD do planowania konstrukcji, zbrojenia i prefabrykacji umożliwia teraz również zautomatyzowane planowanie poszczególnych konstrukcji nośnych mostów.
W przenośni STRAKON budował już mosty we wcześniejszych wersjach - mianowicie pomiędzy 2D, 3D i BIM: Dzięki płynnemu przejściu od planowania zorientowanego na rysowanie do projektowania 3D i metod planowania BIM, użytkownicy STRAKON mogą indywidualnie dobrać metodę pracy, która odpowiada złożoności projektu budowlanego, inżynieryjnego lub prefabrykowanego. Nowa wersja STRAKON 2019 uzupełnia teraz zakres zastosowań o budowę mostów.Budowa mostów zgodnie z normą 3D/BIM
Do najważniejszych innowacji należą funkcje specjalne do zautomatyzowanego planowania 3D/BIM poszczególnych nadbudówek mostów, w tym zmiany nachylenia poprzecznego, zmiany przekroju poprzecznego, poszerzenia i skosy. Dane dotyczące trasy i gradientu ważne przy projektowaniu złożonych konstrukcji mostowych mogą być importowane w postaci pliku lub wprowadzane ręcznie w celu utworzenia tras 3D. Są one generowane automatycznie przy użyciu klotoidów, łuków, paraboli itp. Program generuje również nadbudowy o zmiennym przekroju poprzecznym. Każdy punkt profilu mostu może być połączony z własną ścieżką lub trasą 3D.
Oprócz widoków 3D, STRAKON oferuje również funkcje rozwinięcia i cięcia łuków. Automatyczna ocena obejmuje tabelę wysokości z podaniem wysokości każdego punktu profilu wzdłuż indywidualnie definiowanej siatki.
Wymiana danych BIM z IFC 4.0
Oprócz obecnego standardu IFC 2x3, STRAKON 2019 umożliwia teraz również wymianę danych BIM w nowym formacie IFC 4.0. Odpowiednia certyfikacja spodziewana jest w 2019 roku. Wzmocnienie 3D zawarte w modelu jest przenoszone do pliku IFC jako "rzeczywiste" wzmocnienie, ze wszystkimi właściwościami, takimi jak średnica, numer pozycji i tak dalej. To również zmniejsza rozmiar pliku IFC. Dzięki formatowi IFC możliwa jest teraz również wymiana ekskluzywnych geometrii obiektów 3D, komponentów Flex lub wbudowanych części.
Ponadto import IFC został rozszerzony o import zorientowany na realizację zadań: Pliki IFC mogą być teraz importowane jako referencje, na przykład w celu wyświetlenia tylko ich zawartości. Jeśli w trakcie trwania projektu zostanie wygenerowana nowa wersja tego pliku IFC, można go po prostu wymienić poprzez aktualizację odnośnika. Dane IFC są ostatecznie zintegrowane z modelem poprzez rozdzielczość odniesienia IFC. Funkcja ta może być również użyta do wczytania kilku plików IFC do aktualnego modelu 3D równolegle jako odniesienie i do pokazania lub ukrycia ich indywidualnie. Technologia referencyjna pomaga uniknąć dodatkowego wysiłku i błędów podczas importu IFC.Prezentuj i wizualizuj bardziej realistycznie
Wizualizacja odgrywa coraz ważniejszą rolę dzięki modelowemu planowaniu projektów budowlanych, inżynieryjnych i prefabrykowanych. Jeśli złożone komponenty, gotowe części lub projekty mogą być jasno przedstawione z wyprzedzeniem przed wdrożeniem, można uniknąć nieporozumień i kosztownych błędów produkcyjnych. W nowej wersji STRAKON 2019 projekty 3D/BIM mogą być zatem jeszcze bardziej realistycznie wizualizowane.
Oprócz perspektywy równoległej, można teraz przełączyć się na perspektywę centralną za pomocą kliknięcia myszką, aby uzyskać bardziej żywe wrażenie projektu. Jeśli włączysz również wyświetlanie materiałów i tekstur, uzyskasz jeszcze bardziej realistyczny widok projektu. Możliwe są nawet interaktywne inspekcje poprzez wirtualny obiekt: pozwala to właścicielom budynków lub inwestorom na poznanie projektu od wewnątrz i z dowolnej perspektywy. Szczególnie atrakcyjne wizualizacje mogą być drukowane w wysokiej rozdzielczości do celów prezentacyjnych.
Automatyczne przekroje i widoki
Rozszerzono nie tylko bezpośrednie funkcje 3D i BIM, ale dodano również nowe funkcje do STRAKON 2019, aby jeszcze bardziej usprawnić przetwarzanie planów 3D. Oprócz automatycznego kreskowania powierzchni przekroju, można teraz również kreskować powierzchnie widokowe, na przykład w celu graficznego ulepszenia planów. Przy definiowaniu płaszczyzny przekroju i pozycji, otwory i wgłębienia za pozycją obserwatora, na przykład na planie ziemi lub w widoku z góry, są wyświetlane inaczej niż wcześniej. W ten sposób mogą być również poprawnie wyświetlane otwory ścienne. Otwory, wnęki, otwory ścienne, takie jak okna i drzwi, automatycznie otrzymują właściwości takie jak długość, szerokość, wysokość lub wysokość parapetu w STRAKON 2019. Dane te są analizowane podczas znakowania planu 3D, dzięki czemu np. wgłębienie w planie jest automatycznie pokazywane wraz z szerokością i wysokością. Jeśli wgłębienie się zmienia, tekst etykiety jest automatycznie aktualizowany.
Producenci akcesoriów i komponentów 3D bezpośrednio w STRAKON
Użytkownicy STRAKON mogą samodzielnie tworzyć akcesoria 3D lub ładować je za pośrednictwem katalogów producentów online. STRAKON 2019 dostarcza również liczne komponenty producentów, na przykład z Halfen, Hilti lub Philipp. Te mają tę zaletę, że nie muszą być ładowane oddzielnie, poziom szczegółowości jest bardziej praktyczny i odpowiednie ustawienia materiału lub planu wyświetlania są już włączone. Komponenty 3D zawierają teraz również nowy pojemnik danych, w którym poszczególne właściwości mogą być przypisane i zmieniane bezpośrednio w projekcie.
W widokach 3D elementy 3D są wyświetlane w formie abstrakcyjnej, co ma tę zaletę, że plan jest poprawnie i szybciej przedstawiany. STRAKON 2019 elegancko rozwiązał również problem wydajności przy użyciu wielu komponentów 3D o wysokim stopniu szczegółowości: Tylko w przypadku powiększenia modelu 3D, komponenty 3D są wyświetlane szczegółowo. W przeciwnym razie wydają się one uproszczone jak prostopadłościany lub w ogóle nie występują. Dzięki temu projekt może zawierać wiele oprzyrządowania 3D bez spowalniania przetwarzania projektu.
... i wiele innych innowacji
Wiele innych innowacji wyróżnia STRAKON 2019. Na przykład obiekty, których przekrój poprzeczny stale się zmienia, można teraz tworzyć za pomocą nowej funkcji "Blend". Różne profile są po prostu rozmieszczone wzdłuż jednej lub kilku ścieżek 3D, na których dany obiekt jest automatycznie generowany i może być w każdej chwili edytowany poprzez poszczególne profile lub ścieżkę 3D.
Kolejną nowością jest tzw. "zbrojenie Cube", które umożliwia bezpośrednie wprowadzenie zbrojenia w modelu 3D, automatycznie wyświetla zbrojenie w widokach 3D zbrojenia i pozycjonuje je w planie. "Zbrojenie Cube" może być stosowane równolegle do "zbrojenia 3D".
Dzięki rozbudowanemu modułowi klatek schodowych 3D firmy STRAKON, klatki schodowe z kilkoma biegami schodów i pięter mogą być jeszcze wygodniej planowane. Kondygnacje mogą być teraz kopiowane i dodatkowo wprowadzane przez wysokość w świetle. Nowy, automatyczny rozkład liczby stopni zwiększa również komfort planowania biegów schodów z podestami na jednym piętrze.
Masz pytania? Prosimy o kontakt tutaj.Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.
Obszary zastosowania STRAKON
- Budownictwo inżynierskie
- Projektowania konstrukcji
- Prefabrykaty konstrukcyjne
- Prefabrykaty elementowane
- Architektura dla inżynierów budownictwa
- BIM
- Interfejsy
Budownictwo ogólne / inżynierskie
- Planowanie szalunków i zbrojenia STRAKON
- STRAKON 2018: Wzorzec w projektowaniu konstrukcyjnym BIM
- Planowanie zbrojenia: chodzi o łatwość modyfikacji!
Doświadcz STRAKONa w działaniu
Obszary zastosowania STRAKON
- Budownictwo inżynierskie
- Projektowania konstrukcji
- Prefabrykaty konstrukcyjne
- Prefabrykaty elementowane
- Architektura dla inżynierów budownictwa
- BIM
- Interfejsy
BIM
- Co to jest BIM?
- Kiedy należy przejść na projektowanie BIM?
- Projektowanie konstrukcji 2D, 3D i BIM CAD w jednym systemie
- STRAKON 2018: Wzorzec w projektowaniu konstrukcyjnym BIM
Doświadcz STRAKONa w działaniu
BIM - Building Information Modeling
Co to jest BIM?
BIM oznacza Building Information Modeling modelowanie informacji o budynku. Ten proces planowania koncentruje się w szczególności na bezpieczeństwie kosztów, przestrzeganiu harmonogramów, poprawie jakości i szybkim osiągnięciu celu.
Dowiedz się więcej na temat "BIM":
BIM w projekcie konstrukcyjnym