Trend – Automatyzacja w zakładach produkujących prefabrykaty budowlane
Zakłady prefabrykacji (podwójne ściany, prefabrykaty stropowe...) od dziesięcioleci są liderami w zakresie automatyzacji. W zasadzie Przemysł 4.0 jest już od jakiegoś czasu częścią tamtejszej codzienności.
Od pewnego czasu zakłady produkujące prefabrykaty konstrukcyjne podążają tym samym tropem. Przez długi czas złożoność konstrukcyjnych elementów prefabrykowanych była postrzegana jako przeszkoda na drodze do większej automatyzacji. Ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników, dalszy rozwój producentów maszyn oraz nacisk na innowacyjność w samych zakładach, coraz więcej zakładów wyposaża się w maszyny i systemy.
Jeśli konstruktywna fabryka prefabrykatów zainwestuje w automatyzację, marża zysku dla danej grupy produktów może zostać zwiększona. Jeśli niektóre zakłady przeniosą tę przewagę na rynek poprzez cenę, zakłady, które nie zostały zautomatyzowane, stracą na tym. Co więcej, jeśli w pewnym momencie podaż przewyższy popyt, niezwykle ważne będzie produkowanie w sposób opłacalny. Dlatego warto już teraz, w dobrych czasach, sprawdzić we własnym zakładzie, czy automatyzacja ma sens.
Jakie obszary są obecnie zautomatyzowane w zakładach produkujących prefabrykaty konstrukcyjne?
Automatyczne maszyny do gięcia są już od dawna stosowane w zakładach produkujących prefabrykaty budowlane. Z drugiej strony systemy spawania siatek są raczej wyjątkiem. Tutaj można zauważyć pierwszą tendencję, że zgrzewarki do siatek wyświetlają poszczególne sytuacje zbrojenia, a następnie klatki siatkowe, np. w szalunkach ścian warstwowych lub balkonów, są po prostu wstawiane za pomocą dźwigu. Samo zbrojenie jest planowane trójwymiarowo w systemie CAD i wygodnie przenoszone do maszyny za pomocą interfejsu poprzez naciśnięcie przycisku.

Nawet temat instalacji cyrkulacyjnej, standardowej dla półfabrykatów, jest częściej spotykany tu i ówdzie w zakładach budowlanych do produkcji ścian pełnych, ścian warstwowych i innych elementów. Dane są dostarczane bezpośrednio z CAD przez Unitechnik, PXML lub IFC4precast za naciśnięciem przycisku i dalej przetwarzane w komputerach głównych lub systemach ERP. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że rezultatem nie jest tylko to, że stoły indeksujące poruszają się w kółko, ale że system jest wykorzystywany do tego stopnia, że godziny pracy personelu są naprawdę zaoszczędzone w porównaniu z produkcją stacjonarną. Wspomnieliśmy już o niedoborze wykwalifikowanych pracowników.

Zastosowanie laserów sufitowych jest coraz częściej rozważane również w zakładach budowlanych. Ma to na celu pomoc pracownikom w dokładnym ustawieniu szalunku i wbudowanych części. Mamy w tym względzie duże doświadczenie.
Zakup 5-osiowej frezarki CNC do budowy szalunków obiecuje duży potencjał oszczędnościowy. Tutaj płyty szalunkowe, które zostały automatycznie zaplanowane w CAD w trzech wymiarach, są przenoszone do oprogramowania maszyny za naciśnięciem przycisku. Tam cięcie zostaje zoptymalizowane poprzez nesting, a frezarka rozpoczyna samodzielną pracę.
Szczególnie w przypadku bardziej złożonych elementów, takich jak balkony, gdzie wiele powierzchni nie styka się ze sobą ortogonalnie, automatyczne planowanie CAD w połączeniu z automatyczną produkcją płyt szalunkowych jest turbo oszczędnością roboczogodzin. Za pomocą tej metody można również automatycznie planować i wytwarzać konstrukcje nośne konstrukcji szalunkowej.


Nie mniej ważne jest to, że procesy informacyjne w zakładach budowlanych stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Podporą jest coraz bardziej system ERP, który jest dostosowany do potrzeb branży. Kontrola produkcji jest również w coraz większym stopniu pozostawiona ERP. System CAD jest głównym dostawcą cennych danych. Zaczyna się to od kalkulacji ofertowej, gdzie CAD może dostarczyć masy i części do ERP z szybkim planowaniem ofertowym 3D. Kontynuacją jest przygotowanie pracy, które otrzymuje ogromną ilość z modelu 3D/BIM z CAD. Oprócz samych elementów składowych zawiera to również model poglądowy ze wszystkimi danymi dotyczącymi pozycji, powierzchni, mas, typów części, materiałów, części wbudowanych i wiele innych. Dzięki temu wsparciu graficznemu i wsparciu danych, ponieważ model 3D jest dostępny w ERP graficznie i ze wszystkimi danymi, AV może szybko przeprowadzić planowanie i zarządzanie towarami. AV oszczędza dużo czasu i nie ma błędów w transmisji. Przy fakturowaniu wszystkie dane z CAD są ponownie wykorzystywane i przetwarzane automatycznie bez błędów transmisji. ERP i CAD nie tylko komunikują się w jednym kierunku, ale również regularnie wymieniają dane w tle. Oznacza to, że każdy pracownik w firmie ma zawsze dostęp do wszystkich danych w preferowanym przez siebie systemie. Ręczne przesyłanie danych powinno dziś należeć do przeszłości.

Podsumowując, można powiedzieć, że konstruktywne zakłady produkujące prefabrykaty, które obecnie badają i wykorzystują możliwości automatyzacji, inwestują we własną przyszłość i konkurencyjność. W wielu zakładach przez długi czas praca odbywała się według tego samego schematu, który teraz powinien być przynajmniej ponownie rozpatrzony.
Mike Richter
DICAD Systeme GmbH
Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.
Obszary zastosowania STRAKON
- Budownictwo inżynierskie
- Projektowania konstrukcji
- Prefabrykaty konstrukcyjne
- Prefabrykaty elementowane
- Architektura dla inżynierów budownictwa
- BIM
- Interfejsy
Budownictwo prefabrykowane
- Projektowanie Prefabrykatów konstrukcyjnych w STRAKON
- Półprodukty prefabrykowane projektowane w STRAKON
- Moduł szalunkowy do automatyzacji produkcji form wtryskowych
- Program układania w stos 3D elementów prefabrykowanych
- Planowanie szalunków i zbrojenia STRAKON
- Planowanie zbrojenia: chodzi o łatwość modyfikacji!
Doświadcz STRAKONa w działaniu
Wideo
Prefabrykowane elementy konstrukcyjne i planowanie elewacji 3D (DE)
Biblioteka mediów: Budownictwo prefabry.